Projekt zakłada stworzenie systemowego rozwiązania dla Rybnika w obszarze produkcji czystszej i tańszej energii elektrycznej oraz cieplnej. Dwoma filarami tego rozwiązania będą kopalnia na złożu Paruszowiec i Elektrownia Rybnik, które mogą stanowić naturalne źródło energii dla planowanej inwestycji w sieć ciepła systemowego pokrywającą znaczną część miasta.
Inwestor, w momencie uzyskania koncesji na wydobycie, planuje uruchomić fundusz celowy w wysokości 5 mln zł rocznie, który będzie przeznaczony wyłącznie na finansowanie zamierzeń zgodnych z Programem Ograniczenia Niskiej Emisji dla Miasta Rybnika. Program zakłada budowę sieci ciepła systemowego i przyłączanie do niej rybnickich domów. Alternatywnie, na terenach, gdzie nie powstanie sieć ciepła miejskiego, fundusz będzie pokrywał koszty wymiany przestarzałych kotłów węglowych na najnowocześniejsze piece 5. generacji.
Kopalnia Paruszowiec w połączeniu z miejską siecią ciepłowniczą to realne narzędzie do rozwiązania najistotniejszego problemu miasta, jakim jest smog.
Dostęp do nowego źródła ciepła z elektrociepłowni oraz podłączenie domów i mieszkań do miejskiego systemu ciepłowniczego pozwolą na znaczącą redukcję zanieczyszczeń. Obecnie są one emitowane głównie przez przestarzałe i opalane niskiej jakości surowcem domowe paleniska. Kopalnia będzie produkować wyłącznie węgiel wzbogacony o wysokiej kaloryczności. Jego spalanie w nowoczesnych urządzeniach wyposażonych w najnowsze filtry, jak i w indywidualnych, nowoczesnych kotłach węglowych przełoży się na ograniczenie emisji zarówno w dużych blokach energetycznych, jak i w rybnickich domach.
Zgodnie z obowiązującym Prawem Ochrony Środowiska inwestor jest zobligowany do przeprowadzenia postępowania kompensacyjnego. Oznacza to, że Bapro będzie zobowiązane do zredukowania emisji pyłów na terenie Rybnika o wartość 130% ilości pyłów, które planuje emitować.